Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 14, 2023 in Przeprowadzki i transport |

Jak wybrać odpowiednie kółka przemysłowe?

Jak wybrać odpowiednie kółka przemysłowe?

Koło towarzyszy człowiekowi od bardzo dawna. Bez niego trudno byłoby o rozwój techniki, a codzienne życie byłoby trudne. Szczególnym rodzajem urządzeń są koła przemysłowe. Każdy, kto prowadzi jakąkolwiek działalność, niejednokrotnie zetknął się z koniecznością zakupu kółek do maszyn i wózków. W takiej sytuacji warto wiedzieć, jakie aspekty brać pod uwagę przy ich zakupie. Jak wybrać odpowiednie kółka przemysłowe?

Rodzaj podłoża, po którym porusza się koło

Wybierając kółka przemysłowe, w pierwszym rzędzie warto ustalić po jakiego rodzaju nawierzchni będzie się poruszać wózek lub maszyna. Istotne są również ewentualne przeszkody, na jakie może trafić urządzenie podczas codziennego użytkowania. Rodzaj nawierzchni i istnienie przeszkód to czynniki determinujące rodzaj kół i ich twardość.

Kółka przemysłowe, których dystrybutorem są firmy takie, jak SARIV, mają takie cechy, które pasują do różnych rodzajów nawierzchni. Na przykład kółka poliuretanowe i gumowe sprawdza się na powierzchni asfaltowej, betonowej i pokrytej płytkami. Natomiast w przypadku konieczności poruszania się po gruncie lub każdej innej nierównej powierzchni, kółka przemysłowe powinny być zrobione z bardzo elastycznej gumy. W takim przypadku sprawdzają się też kółka pneumatyczne.

Środowiskowe warunki pracy

Podczas wybierania odpowiednich kół przemysłowych warto również wziąć pod uwagę środowisko, w jakim będą one pracować. Przede wszystkim chodzi tutaj o kontakt z różnymi substancjami chemicznymi takimi, jak kwasy, rozpuszczalniki czy alkohole. Jeżeli taka sytuacja ma miejsce, to należy rozważyć kółka skonstruowane z wysokiej jakości materiałów odpornych na agresywne czynniki.

Prędkość, z jaką porusza się maszyna i jej obciążenie

Wybierając kółka przemysłowe, warto znać maksymalne obciążenie urządzenia, do którego mają one być przymocowane. Przewożone substancje zachowują się inaczej w przypadku różnego staniu ich skupienia. Na dodatek w niektórych przypadkach zaleca się odpowiednią prędkość. Dlatego też urządzenia służące do ich przewożenia powinny być zaopatrzone w kółka o konkretnych właściwościach. Jeżeli używane urządzenia na kółkach poruszają się szybko, to naprężenia na kołach mają większą wartość, a materiał, z którego są one zrobione, jest narażony na szybsze zużycie.