Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lut 19, 2017 in Ciekawostki |

Piękno węży

Ciężko wyróżnić najpiękniejsze węże na tle tak wielu gatunków. Często okazy niektórych z nich różnią się od siebie, umaszczenie także bywa zróżnicowane, a kolor na ich skórze uzależniony jest od światła. Jednym z bardzo pięknych węży jest wąż koralowy.

Jego nazwa zawsze przywodzi mi na myśl bajkowe koralowce, a jego pokryta barwnymi pasami o różnej wielkości skóra, naprawdę wygląda imponująco. Znany jest też pod nazwą ‘koralówka arlekin’. Występuje w wielu stanach USA oraz w Meksyku. Jego specyficzne żółto-kanarkowe pasy wyróżniają go na tle innych węży. Nie przybiera on wielkich rozmiarów, najdłuższy osobnik miał 122 cm długości. Druga jadowita istota, która także jest piękna, to wąż okularnik, czyli kobra indyjska. Jest uosobieniem wyobrażenia kobry, dzięki swojemu imponującemu kapturowi. Rozwija go, kiedy czuje się zagrożona. Ubarwienie ma różnobarwne; brązowe, ciemnozielone lub oliwkowoszare, podgardle najczęściej jednak jest żółtobiałe.

Ludzie różnią się poczuciem piękna, lecz sądzę, że fani węży uważają wszystkie z nich za piękne na swój sposób. Ich różnorodność bywa doprawdy intrygująca!