Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on cze 30, 2018 in Motoryzacja |

Opony dobre na każdą porę roku? Opony zimowe a wielosezonowe

Opony dobre na każdą porę roku? Opony zimowe a wielosezonowe

Jak doskonale wiedzą wszyscy kierowcy, wraz z nadejściem zimy niezbędna jest wymiana opon z letnich na zimowe, które zapewnią lepszą przyczepność, a tym samym komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy po oblodzonych i śliskich nawierzchniach. Ponieważ jednak klimat się ociepla, a w konsekwencji zimy są coraz mniej srogie, wielu producentów stara się stworzyć opony uniwersalne, które sprawdzą się bez względu na warunki pogodowe. Czy takie rozwiązanie ma sens?

Opony zimowe a wielosezonowe

Opony zimowe stworzone są do warunków, jakie w polskich realiach panują od jesieni do wiosny. Są one produkowane z mieszanki bardziej miękkiej niż opony letnie, dzięki czemu guma nie twardzieje przy niskich temperaturach, co przekłada się z kolei na lepszą przyczepność. Opony wielosezonowe mają ten plus, że nie trzeba ich wymieniać, dzięki czemu oszczędza się zarówno czas, jak i pieniądze. Czy jednak są w pełni bezpieczne?

Opony wielosezonowe testy

Póki co opony zimowe to forma kompromisu pomiędzy oponami letnimi a zimowymi. Oznacza to, że dobrze sprawują się przede wszystkim przy umiarkowanych temperaturach, zarówno na plusie, jak i poniżej zera. Jeśli konkretna pora roku będzie wyjątkowo gorąca lub mroźna komfort z jazdy znacznie się zmniejszy, zwiększy się natomiast ryzyko wypadku.